Tematyka


Pewnego razu znajomy zagadnął mnie:
- Jaki masz system na komputerze - pewnie ósemkę ?
- Tak osiem a nawet osiem-dwa.
- Jak to osiem-dwa ? – zapytał skonfundowany.
- Ano Debiana osiem-dwa – odpowiedziałem.



Dla większości ludzi to że na komputerze PC ma się system Windows jest oczywistą oczywistością. Potwierdzają to statystyki serwerów WWW, które gromadzą informację o systemach z jakich łączą się internauci. Udział Windows wynosi ponad 85%, na drugim miejscu jest Mac OS – ok. 11%. W Polsce, z racji na mniejszy udział firmy Apple, na system Windows przypada aż 92%. Systemy oparte o jądro Linuksa w tym zestawieniu to zaledwie ok. 1,5%. Ale trzeba również pamiętać Linuks to nie tylko komputery osobiste. Aż 83% przedsiębiorstw deklaruje że używa serwerów opartych na Linuksie. Jądro Linuksa napędza też często takie urządzenia jak routery czy telewizory smart. Trzeba też pamiętać że obsługujący 78% rynku smartfonów system Android również jest oparty na jądrze Linuksa.

Dlaczego więc tak mało użytkowników komputerów PC używa tego systemu? Większość z nich "słyszało o Linuksie", ale system ten ma opinię trudnego, zagmatwanego, niekompatybilnego a nawet - niestabilnego (sic!). Opinie takie są wciąż powtarzane, mimo iż większość problemów systemy GNU/Linuks już dawno mają za sobą. Chciałbym zatem pokazać wszystkim że nie ma się czego obawiać. Mam nadzieję że uda mi się nakłonić kogoś do przygody z innym system i pomóc w przesiadce. Linuksa można zainstalować równolegle z Windows, lub jeśli ktoś się obawia takiej koegzystencji na starym komputerze. Sam używam z powodzeniem dwu dziesięcioletnich maszyn z którymi nowszy Windows już by nie chciał płynnie funkcjonować.

Używany przeze mnie IBM X41 Tablet
Pentium M758 (1,5 GHz) 1GB RAM, 40GB HDD i wyświetlacz 1024x768
GNU/Linux działa z ta konfiguracją całkiem sprawnie,
podczas gdy oryginalnie zainstalowany Windows XP miewał zadyszkę.
Nikogo nie namawiam na siłę do porzucenia Windows. Do wielu prac jest on niezbędny. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na jeden dość istotny aspekt. Otóż jeśli jakiś produkt zdobywa zbyt duży segment rynku, to jego producent przestaje szanować swoich użytkowników, wiedząc że ci i tak będą go używać nie mając innego wyjścia. Dlatego ważne jest istnienie i rozwój alternatywy czy konkurencji, również dla dobra użytkowników Windows.

Poznajmy zatem tę alternatywę !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz